Do tkanek miękkich zaliczamy: mięśnie, powięź, więzadła oraz ścięgna. Potocznie na urazy spowodowane uszkodzeniem tkanek miękkich mówimy używając określeń takich jak: stłuczenia, naciągnięcia czy naderwania.
Do uszkodzenia tkanek miękkich może dojść w wyniku urazu, wzmożonego wysiłku fizycznego, a nawet podczas pracy statycznej takiej jak na przykład praca przy komputerze. Dysfunkcja ta objawia się bólem w trakcie nawet najprostszych czynności fizycznych takich jak chodzenie, bieganie lub pochylanie się.
Urazy tkanek miękkich jeśli nie zostaną prawidłowo rozpoznane i leczone mogą doprowadzić do długotrwałego wyłączenia z życia codziennego a także do powstawania przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych w stawach i poważnych dolegliwości bólowych ograniczających aktywność życiową.
W przypadku urazów tkanek miękkich, fizjoterapia stanowi najskuteczniejszą formę zwalczania dolegliwości bólowych. Terapia opiera się głównie na rozluźnianiu napiętych mięśni oraz powięzi, opracowaniu punktów spustowych i przywróceniu prawidłowego tonusu mięśniowego.