Rwa ramienna znana również jako rwa barkowa, zaliczana jest do korzeniowych zespołów bólowych. Do głównych jej przyczyn zalicza się zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa i związany z tym ucisk odpowiednich korzeni nerwowych oraz wtórne zmiany zapalne.
Objawy towarzyszące rwie ramiennej to bóle promieniujące od karku do ramienia i wzdłuż kończyny górnej do palców – niekiedy do łopatki i przedniej powierzchni klatki piersiowej. Bóle nasilają się podczas opuszczania kończyny, przy ruchach szyją, kaszlu oraz wysiłku fizycznym. Dochodzi do cierpnięcia rąk, a także bólowego ograniczenia ruchów szyi. W zaawansowanym stadium choroby, mogą wystąpić zaburzenia czucia kończyn górnych.
Rehabilitacje rwy ramiennej można rozpocząć już w stanie ostrym.
Najskuteczniejszą z form fizjoterapii w przypadku rwy ramiennej jest terapia manualna: Maitland Concept, Koncepcja Mulligana oraz Metoda McKenzie. Jako dodatkową formę leczenia można zastosować zabiegi fizykoterapetyczne takie, jak elektroterapia i krioterapia oraz dla podtrzymania efektu terapii kinesiotaping.