W dzisiejszych czasach dolegliwości bólowe kręgosłupa stanowią coraz większy problem cywilizacyjny. Tryb życia, praca, która zmusza ciało do nieergonomicznej i długotrwałej pozycji, powodują wzmożone napięcie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa.
Do najczęstszych jednostek chorobowych, które powodują ból w obrębie pleców to:
– choroba przeciążeniowa: powstaje w wyniku stopniowego i wieloetapowego zużycia się elementów kręgosłupa. To rezultat obniżonej zdolności adaptacji, przy działaniu przeciążeń wyższych od ich wytrzymałości,
– choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, osteoarthrosis, artroza) jest połączeniem procesu niszczenia chrząstek stawowych, wtórnych zmian w nasadach kostnych, co prowadzi do uszkodzenia anatomicznego stawu, upośledzenia jego czynności ruchowych i objawów bólowych.
Do metod specjalnych stosowanych w zespołach bólowych kręgosłupa zaliczamy terapię manualną, w której rozróżniamy następujące metody: Mulligana, Kalternborna, kinezjotaping oraz koncepcja Maitland. Na szczególną uwagę zasługuje terapia na tkankach miękkich, obejmująca terapię mięśniowo-powięziową punktów spustowych i manipulację powięzi.