Zapalenie stożka rotatorów

Zapalenie stożka rotatorów jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu barku. Przyczyną jego powstania jest uszkodzenie struktur wchodzących w skład pierścienia rotatorów.

Zapalenie stożka rotatorów jest częstym urazem, który może przydarzyć się każdemu. Przyczyny mogą być różne. Głównym powodem są doznane urazy i przeciążenia – zwłaszcza u sportowców i osób, które wykonują powtarzające się czynności z rękami uniesionymi nad głową np. gra w siatkówkę czy malowanie. U osób powyżej 40 roku życia przyczyną zapalenia mogą być zmiany zwyrodnieniowe, osłabione mięśnie i ścięgna wynikające nie tylko ze starzenia się organizmu ale też z wykonywanej pracy zawodowej.

W zależności od tego, jaka jest przyczyna zapalenia stożka rotatorów mogą występować różne objawy. Głównym jest ból w okolicach stawu barkowego nasilający podczas ruchu ramienia. Dolegliwości bólowe w konsekwencji uniemożliwiają ruchy odwodzenia i zginania kończyny oraz mogą występować także w nocy i uniemożliwiać spanie na zajętym barku.

Rehabilitacja w początkowej fazie ma na celu złagodzenie bólu i wzmocnienie mięśni które nie są uszkodzone, odciążając tym samym tkanki, które uległy uszkodzeniu. Kolejnym etapem są ćwiczenia czynne i stopniowe zwiększanie obciążenia mięśni, które w konsekwencji pozwalają powrócić do normalnej sprawności, zajęć codziennych czy też sportu.

Dla podtrzymania efektu terapii zaleca się stosowanie plastrowania dynamicznego czyli kinesiotaping.